SLAVONSKI BROD - Ovih dana klima je pošandrcala. Neki govore da je to normalno, a drugi govore da smo mi ljudi krivi, jer smo krivo radili svašta sa klimom. Pa evo malo stručnih informacija DHMZ-a o tome.
DHMZ - Prema novim ažuriranim podacima Svjetske meteorološke organizacije (WMO) vjerojatnost da će se uvjeti La Niña pojaviti prema kraju ove godine je 60 %.
Najnovije prognoze iz WMO-ovih globalnih centara za dugoročne prognoze pokazuju da postoji 55 % vjerojatnosti za prelazak s trenutnih neutralnih uvjeta La Niña tijekom razdoblja od rujna do studenog 2024. Ova se vjerojatnost povećava na 60 % od listopada 2024. do veljače 2025., a mogućnost da se ponovo razvije El Niño tijekom ovog razdoblja je neznatna.
La Niña se odnosi na velik pad površinskih temperatura oceana u središnjem i istočnom ekvatorijalnom dijelu Tihog oceana, zajedno s promjenama u tropskoj atmosferskoj cirkulaciji, kao što su vjetrovi, tlak i oborina. Učinci svake La Niñe variraju ovisno o intenzitetu, trajanju, dobu godine kada se razvija te interakciji s drugim klimatskim pokretačima. Općenito, La Niña proizvodi suprotne klimatske učinke od El Niña, naročito u tropskim područjima/regijama.
Ipak, klimatski događaji koji se prirodno pojavljuju poput pojava La Niña i El Niño odvijaju se u širem kontekstu klimatskih promjena potaknutih ljudskim djelovanjima kojima se povećava globalna temperatura, pojačavajući ekstremne vremenske uvjete i klimu, te imajući utjecaj na sezonsku oborinu i temperaturne uzorke.
Celeste Saulo, glavna tajnica WMO-a, naglašava kako
od lipnja 2023. vidimo prošireni niz iznimne globalne temperature kopna i mora. Čak i da doista dođe do kratkotrajnog zahlađenje La Niñe, to neće promijeniti dugoročna kretanja rastućih globalnih temperatura koje nastaju zbog stakleničkih plinova koji zadržavaju toplinu u atmosferi.
Proteklih devet godina bile su najtoplije otkada postoje mjerena, čak i s utjecajima hlađenja višegodišnje La Niñe od 2020. do početka 2023. Događaj El Niño 2023. – 2024. počeo se pojavljivati u lipnju 2023. te je imao svoj vrhunac u razdoblju od studenoga 2023. do siječnja 2024. kao jedan od pet najjačih otkada postoje mjerenja prije nego što je nestao – iako su se neki učinci nastavili pojavljivati.
U protekla tri mjeseca, prevladali su neutralni utjecaji – ni El Niño ni La Niña. No ipak smo vidjeli široko rasprostranjene ekstremne vremenske uvjete, uključujući intenzivnu vrućinu i razorne oborine. Zbog toga inicijativa Rana upozorenja za sve ostaje WMO-ov glavni prioritet. Sezonske prognoze za El Niño i La Niñu te s njima
Globalne sezonske klimatske novosti
Pod uvjetom da El Niño južna oscilacija (ENSO) nije jedini pokretač Zemljina klimatskog sustava, WMO također izdaje redovno
Globalne sezonske klimatske novosti (GSCU). Ove novosti uključuju utjecaje ostalih glavnih načina klimatske varijabilnosti, uključujući sjevernoatlantsku oscilaciju, Arktičku oscilaciju i Dipol Indijskog oceana.
Najnovije GSCU pokazuju da se očekuje kako će široko rasprostranjene temperature površine mora koje su iznad normale potrajati u svim oceanskim bazenima osim istočnog dijela Tihog oceana u blizini ekvatora (koji je u skladu s predviđenim opasnostima od slabih utjecaja La Niñe). Kao rezultat, za gotovo sva kopnena područja predviđaju se temperature iznad normale.
Predviđanja koja se odnose na količinu oborine, djelomično su u skladu s tipičnim utjecajima koji su uočeni tijekom rane faze uvjeta La Nine, uključujući oborinu koja je iznad normale u dalekom sjevernom dijelu Južne Amerike, Srednje Amerike, Kariba, sjevernog dijela Roga Afrike i Sahela, dijelove jugoistočne Azije i središnjeg dijela Malajskog arhipelaga.
Novosti WMO-a temelje se na Globalnim centrima WMO-a za izradu dugoročnih prognoza i dostupne su vladama, Ujedinjenim Narodima, donositeljima odluka i dionicima u klimatski osjetljivim sektorima kao podrška u mobilizaciji priprema i zaštiti ljudskih života i egzistencija.
DHMZ
https://meteo.hr/