SB@NET 05.03.2001 PABIRCI ( 89104 )
SLAVONSKI BROD - Ovdje u Americi upravo traje zavrsnica Svjetske Serije Baseballa (World Series) u kojoj igraju Inidansi iz Clevelanda i Marlinsi iz Miamija. Nasim ljudima se baseball cini dosadnom i kompliciranom igrom u kojoj ludi Amerikanci udaraju lopticu stapom.
Ovdje je to ipak prava poslastica za ljubitelje sporta, a pogotovo ovo doba godine kada su u isto vrijeme u toku baseball, americki nogomet i hokej. Kosarka pocinje nesto kasnije, u studenom, tako da se jos uvijek igraju pripremne utakmice za pocetak NBA lige. Za sada baseball privlaci najvise paznje jer je danas (nedjelja, 26.10.) sedma, finalna, utakmica, a igra se do cetiri pobjede pa tako vecerasnjem pobjedniku pripada i glavni trofej. Glavna je zanimljivost bacac (pitcher) Marlinsa koji je Kubanac, ali zbog kubanske politike, tamo se americko baseball finale ne moze gledati pa ga tako njegova obitelj i prijatelji ne mogu vidjeti na televiziji.
Americki nogomet je tocno u polovici sezone pa se tamo jos nista ne zna tko ce u play off, a tko nece. Sto se studentskog zivota tice, polovica semestra je prosla i od ovog tjedna sve ide brze jer se polako blize praznici (Dan zahvalnosti i Bozic). Vecina studenata cetvrte godine koji diplomiraju u svibnju sljedece godine (medju njima sam i ja), uzurbano traze prakse (internship) za slijedeci semestar kako bi stekli radno iskustvo te da bi nakon toga mogli dobiti bolji posao ili stekli vece izglede za upisati postdiplomski. Americki poslodavci cesto vise gledaju na kolicinu radnog iskustva nego na prosjek ocjena tako da ispada da se studiralo tek tako da se dobije diploma, a posao je ono sto se broji. Za to postoje specificne prakse koje treniraju studente da bi se sto bolje mogli uklopiti u, kako bi to Amerikanci rekli, real life jer fakultet smatraju tek pripremom za to. Naravno, najvise sanse za dobiti praksu imaju studenti businessa ili bilo cega u vezi s time.
Prije par dana je ovdje na fakultetu bio organiziran i tzv. career fair gdje dolaze razni poslodavci i prikupljaju informacije o studentima trazeci zivotopise i obavljajuci kratke intervju kako bi na prvi pogled stekli uvid u to koga bi mogli pozvati na kasniji duzi intervju i eventualno zaposliti kao pripravnika ili za puno radno vrijeme. Tako da je sada ludnica s telefonskim pozivima i razgovorima jer dobiti sto bolju praksu znaci i bolju priliku za produziti ugovor s poslodavcem na duze vrijeme. Sve je to, dakako, pod uvjetom da se u svibnju ipak dobije i ta toliko zeljena i iscekivana fakultetska diploma. Upravo sam cuo na CNN-u da se u Oxfordu, Mississippi na tamosnjem sveucilstu zabranjuje mahanje juznjackom zastavom za vrijeme utakmica americkog nogometa zbog toga sto to, kao, vrijedja pripadnike ostalih rasnih grupa na sveucilistu. Naravno, na slijedecoj utakmici ce biti vise zastava nego ikada prije jer Amerikanci su takvi. Ne trpe da im se ista zabranjuje ili namece nekakva druga volja.
Kada se ovdje ide podici placa, nema izgovora kao kod nas, „Uh, nema danas, bit ce sutra.“ Ovdje bi to bila prava revolucija jer Amerikanci su ipak najosjetljiviji kada im se dirne po novcaniku. Oni postuju svoju slobodu govora danu Prvim amandmanom u Ustavu S.A.D.-a, ali neke grupe to poprilicno iskoristavaju kao opce poznati masakr religioznih fanatika prije nekoliko godina u Waco, Texas ili prosolgodisnja opsada ekstremista u Utahu. Sve je to ovdje normalna pojava da se na takve stvari uopce i ne obraca neka posebna paznja. Ipak je ovdje vaznije kakvo ce biti vrijeme, tko ce tuziti predsjednika Clintona za kojekakve neistine samo da bi privukli paznju i, naravno, dobili nekih novaca. Predsjednikov spor sa izvjesnom Paulom Jones traje vec mjesecima i tko zna kada ce zavrsiti. Ovdje su svi bili iznenadjeni da je sudjenje O. J. Simpsonu bilo zavrseno za samo nesto vise od godinu dana iz kojega je Simpson izasao netaknut iako su svi dokazi bili protiv njega, ali zahvaljujuci americkom pravnom sustavu nije bio osudjen. To je bilo pozdravljeno od velikog broja americkih crnaca dok su ostali stanovnici Amerike imali drugacije misljenje.
Zvonimir Miletic
Kolumna: Brođdani iz svijeta